logo iwama

راه‌هایی مؤثر برای افزایش تمرکز حواس

آیا ذهنتان را خود فرمانروایی می‌کنید یا اینکه ذهنتان شما را فرمانروایی می‌کند؟
تمرینات تمرکزی ذیل به شما کمک خواهند کرد تا بر ذهن خود کنترل پیدا کرده و فرمانروایی آن را به دست بگیرید تا قدرت تمرکزتان افزایش یابد.

۱- کتابی را باز کنید و تعداد کلمات داخل صفحات مختلف آن را بشمارید. حتی می‌توانید پس از اینکه تمام شد دوباره کلمات آن را بشمارید تا از صحت شمارش خود مطمئن شوید.

۲- از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید.

۳- از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید و هر ۳عدد را نادیده بگیرید، مثلا ۱۰۰، ۹۷، ۹۴، ۹۱، … .

۴- یک کلمه یا آهنگی را در ذهن خود بیاورید و برای ۵دقیقه به صورت آرام با خود تکرار کنید. این کار را برای ۱۰دقیقه انجام دهید تا برای تمرین بعدی آماده شوید.

۵- یک میوه بیاورید، مانند سیب، پرتقال، موز یا هر میوهٔ دیگر، و آن ‌را در دست خود نگاه دارید. میوه را از هر زاویه‌ای بررسی کنید و تمام توجه خود را بر روی آن متمرکز نمایید. به خودتان اجازه ندهید که ذهنتان به افکار بی‌ربط یا حتی افکار مرتبطی که بوجود می‌آیند منحرف شود. چیزهایی مانند اینکه آن میوه‌ها را از کجا خریده‌اید، یا اینکه آنها کجا و چطور رشد کرده‌اند، ارزش غذایی‌شان چقدر است و … . زمانی که می‌خواهید این افکار را نادیده بگیرید و علاقه‌ای به آن‌ها نشان ندهید آرامش خود را حفظ کنید؛ فقط به میوه نگاه کنید و بدون اینکه به هر چیز دیگر فکر کنید، توجه خود را به آن بدهید. شکل، بو، مزه، و حسی که هنگام لمس آن به شما منقل می‌شود را بررسی کنید.

۶- میوه را تجسم کنید. این نیز همانند تمرین شمارهٔ ۵ است، اما این بار بجای اینکه به میوه نگاه کنید آن‌ را در ذهن خود به تصویر بکشید. تمرین خود را با نگاه به میوه برای ۲دقیقه شروع کنید؛ دقیقاً مانند تمرین قبل. حالا چشمانتان را ببندید و سعی کنید که دوباره میوه را ببینید؛ بویش کنید؛ مزه‌اش کنید و با دستانتان آن را لمس کنید؛ اما به صورت ذهنی! تلاش نمایید تا تصویری واضح و روشن ببینید. اگر تصویری که می‌بینید تار است، چشمانتان را باز کنید؛ خیلی کوتاه به میوه نگاه کنید و دوباره چشمانتان را ببندید و به تمرین ادامه دهید. با این کار خواهید توانست میوه‌ای که در تمرین قبلی دیده‌اید را در دستانتان یا حتی بر روی میز تصور کنید.

۷- یک شیء کوچک و ساده همچون قاشق، چنگال یا یک لیوان را بردارید و بر روی آن تمرکز کنید. بدون هیچ کلامی اطراف آن را مشاهده کنید، همان‌گونه‌ای که هست؛ بدون اینکه هیچ کلمه‌ای را در ذهن خود بیاورید. فقط آن شیء را ببینید؛ بدون فکر کردن به کلمات مرتبط با آن.

۸- پس از اینکه در تمرینات بالا ماهر شدید، می‌توانید این تمرین را انجام دهید. شکل و شمایلی را روی کاغذ، تخته یا… ترسیم کنید؛ به طور مثال یک شکل هندسی کوچک در حدود ۳سانتیمتر، مانند مثلث، مستطیل یا دایره و با هر رنگی که دوست دارید. حالا روی آن تمرکز کنید. فقط باید شکل را ببینید، نه چیز دیگر. باید این‌طور فکر کنید، فقط شکلی که ترسیم کرده‌اید برای شما وجود خارجی دارد نه افکار غیر مرتبط و چیزهای دیگر. سعی کنید در طول تمرین به کلمات فکر نکنید. شکل را در مقابل خود مشاهده کنید و بس! سعی کنید به چشمانتان فشار نیاورید.

۹- این بار همان شکل را در ذهنتان ترسیم کنید و همانند تمرین ۸ همان‌‌گونه با آن برخورد کنید. اما در این مرحله آن شکل را فقط در ذهنتان ترسیم کرده باشید. دوباره همانند قبل اگر شکل را فراموش کردید، برای چندین ثانیه چشمانتان را باز کنید و شکلی که ترسیم کرده‌اید را مشاهده کنید. سپس مجدداً چشم‌های خود را بسته و تمرین را ادامه دهید.

۱۰- حداقل ۵دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. این تمرین را باید در شرایطی انجام دهید که تمامی موارد قبلی را به خوبی اجرا کرده باشید. اگر تمرین قبل را به خوبی انجام داده باشید، توانایی سکوت فکر را به شما خواهد بخشید. با‌ گذشت زمان این تمرینات برای شما ساده و ساده‌تر خواهند شد.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار و مطالب